Olvasgatom a "szakmai" lapokat, oldalakat és megint eszembe jutott egy régen lerágott csont :
Többen esküsznek rá, hogy szakma. És ezen felbuzdulva beszélnek a szakma becsületéről, a szakmaiságról vagy annak hiányáról, és vannak szervezetek akik a szakmára hivatkozva jöttek létre.
DE mi is kell ahhoz, hogy valami szakma legyen hivatalosan, nézzük csak... Először is "kötelező" a szakképzés, anélkül nincs szakmunkás vizsga Gondolj csak egy autószerelőre vagy egy kőművesre, legalább 3 évig tanulják a szakmát és a hozzá kapcsolódó tantárgyakat, és a végén tesznek különböző vizsgákat szakmunkás képzőben vagy szakközép iskolában és hivatalosan csak a bizonyítványukkal a zsebükben helyezkedhetnek el a szakmájukban.
A szakképzés feladata a szakmák végzésére valófelkészítés. A szakképzettség a szakma egyik meghatározója, amely magában foglalja a hordozójának (szakember) elméleti és gyakorlati szakmai ismereteit. Három szintje van a szakképzettségnek (alap-, közép-, felső szintű), míg a szakember csak közép- vagy felsőfokon végzett lehet. A szakképzettség irányát szellemieknél a tudományterület, fizikaiaknál a munkatípus jelenti.
ÉS most nézzük, mi a szakma fogalma : bizonyos tevékenységi kör betöltéséhez szükséges ismeretek, készségek, képességek, tapasztalatok együttesét jelenti. A munka világában egy meghatározott feladatcsoport elvégzéséhez szükséges szaktudás. Szakmája lehet valakinek rendszeres gyakorlás nélkül is (pl. frissen végzett szakember, más foglalkozást űző stb.), ennélfogva a szakma több, mint a foglalkozás.
Olyan" igazi szakmáról" nem tudok, amelyet otthon autodidakta módon tanulsz meg és utána bemész az iskolába vizsgázni, minden előzetes oktatás nélkül...
A mai DJ-nek pedig elég ha vesz pár kütyüt magának, letölti a netről a rossz minőségű mp3 zenéket és a szink gombbal már össze is tud keverni két zenét és máris kiírja a névjegy kártyájára : Dj Szvetokláv Pisti ( DeejaySityu )
AKKOR MOST HOGY IA VAN EZ ?